YEMEK İÇMEK EGLENCE

Logo
YEMEK İÇMEK EGLENCE
  • 1292 Okuma
  • 0 Yorum

Ruhumdan fışkıran “farklı müzik” diye arama motoruna yazdım. ‘İstediğim bu kadar net karşıma çıkmış olamaz’ diyip siteye daldım. İyiki sizinle tanıştım. Yeter sevdiklerimiz, çabuk tükettiklerimiz, tek nota tek ezgi ile popüler kültür(!) de erittiklerimiz derken ne mutlu sizi görene… Emeği geçen herkesin eline, yüreğine, fikrine sağlık. Yorumlarda aynı 


Şanışer öncülüğünde yirmi rap müzik sanatçısının bir araya gelerek yaptığı ve kısa zamanda milyonlarca dinleyiciye ulaşan “Susamam” şarkısını uzun zamandır Türkçe rap dinleyicisi olan Mehmet Fatih Kutan ile konuştuk.

Kutan, rap müziğin “protest rap” gibi bir dalı olamayacağını, bu müzik türünün tümüyle protest bir tavırdan beslendiğini söylüyor. Kutan, “Susamam” şarkısının bu açıdan bakıldığında tam anlamıyla protest bir yanının olmadığını, sınıfsal çelişkilere hiç değinilmediğini anlatıyor. Dünyanın her yerinde bu müziğin banliyölerde, fakir mahallelerde, mülteciler ve daha alt sınıf gelir düzeyine sahip insanlarca yapıldığına dikkat çeken Kutan, “Susamam”ın daha çok beyaz Türk öfkesi gibi olduğunu düşünüyor.

Kutan, “Susamam” şarkısında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasından hiç bahsedilmemesini garipsemiş. Bu durum da konuyu yine sınıf mevzusuna getiriyor. Kutan, “Neden klipte Soma yok? Ölenler işçi olduğu için mi?” diye soruyor.

uları paylaştığını gördüğüm, ruhunu müzikle doyuran diğer güzel arkadaşlara da selam 

yazar
Yamak

murat seckin

calışmayı seven basarılı bir insanım

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir. Irish Birthday Blessing