En Güçlü Köpek Irklarından Biri: Presa Canario

Logo
En Güçlü Köpek Irklarından Biri: Presa Canario
  • 89215 Okuma
  • 0 Yorum

Tam adı El Perro de Presa Canario olarak geçen bu köpek ırkı, ülkemizde pek bilinmemektedir. İlerleyen dönemlerde, yaklaşık 9 senedir araştırdığım ve beslediğim bu ırk hakkında daha sistematik ve detaylı bilgiler vermeyi düşünüyorum. Bu ilk yazım ve biraz gelişi güzel olacak. Çünkü bilgi vermenin yanında, sitenin ne şekilde işlediğini çözebilmek amacı da taşıyor.

Presalara geri dönelim. Bu ırk ülkemizde Pit bull ile epeyce karıştırılıyor. Aslında canlı görünümünde devasa farklar olan ve neredeyse dişisinin bile 2 pitbullun ebatında olduğu bir ırktan söz ediyoruz. 

Ciddi manada iri diye adlandırabiliriz. Menşei olan Kanarya Adaları'nda, 80 kilogramı aşan, son derece kalın kemik ve kafa yapısına sahip damızlık örneklerine rastlanmaktadır. 

Diğer yandan kendi üretimim olan bazı köpekler bu 80 kilo bandına dayanmış, hatta bazıları geçmiştir. Bunlardan biri 86 kilogramı kantarda görmüştür. Bu köpeğimizi özel olarak tanıtacağımız bir yazı da yazabiliriz.

Boy skalası oldukça geniş olan Presa Canarioların boyu ise 58-72 cm arasında değişmektedir. Ortalama belirtmek gerekirse erkeklerin 63-66, dişilerin 60-62 cm civarında daha çok örnekleri bulunmaktadır.

Kilolarında da aynı durum söz konusudur diyebiliriz. Geniş bir skalaya sahiptir. Genellikle 40-55 kg aralığında dişiler, 50-65 kg aralığında ise erkekler yer alır. Fakat yukarda da değindiğimiz gibi kilo olayının ucu açıktır. 

yazar

Köpekler ve kitaplar... Başka bir şey yok.

Katma değer vergilerinin işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmet satılırken kaydedilmesi ve takip edilmesidir. Satış yapılırken karşı taraftan alınan Katma Değer Vergisi alacak tarafına yazılır. Mevzuat nedeniyle hesaba yapılan düzeltmeler hesaplanan KDV hesabının borcuna yazılır. kdv hesaplama Dönem sonunda İndirilecek KDV hesabı ile karşılaştırılarak bu hesap kapatılır.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), müşteri ilişkilerini yöneten eksiksiz bir yazılım sistemidir ancak tek bir çözüm değildir. crm yazılımı Müşteri ilişkilerinizi etkili bir şekilde yönetmek, analiz etmek ve iyileştirmek için her müşteri etkileşimi noktasını destekleyen kapsamlı bir bulut çözümleri grubuna ihtiyacınız var.

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir.