Güç ve Gösterişin Senkronizasyonu: Presa Canario

Logo
Güç ve Gösterişin Senkronizasyonu: Presa Canario
  • 9432 Okuma
  • 0 Yorum

Güç ve Gösterişin Senkronizasyonu: Presa Canario

Kalın kemik yapısına rağmen sahip olduğu iskelet sisteminin kusursuzluğusayesinde, şov adımları ile yürürken, ringte su gibi akışı izleyenleri mutlakamest edecektir. Bir parantez açmak gerek, ringten kastımız güzellik yarışmasıalanıdır.

İskeletini saran geniş kas kütleleri "heybet" kelimesinin ete kemiğebürünmüş halidir.

Karşıdan bakıldığında, çelikten bir zırh izlenimi veren omuz kasları ve omuzçerçevesi ile bütünleşen kendine has göğüs genişliği, "yere bu kadarsağlam basan başka bir ırk daha var mı acaba?" Sorusunu akıllaragetirir...

Bulunduğu ortamda tehdit algıladığı anda alanına hükmedişi, tehdit ne denlibüyük olursa, o kadar ortaya çıkan özgüveni presayı özgün kılan en önemlinoktalardandır.

Ondaki cesareti keşfetmek için sahte itiş kakışlar, yapmacık provakasyonlar vebir oyundan ibaret kolluk ısırışları yeterli gelmez. Çünkü zekası boşa tetikdüşürmeyecek kadar keskin ve içgüdüsü gerçek tehlikeyi ayırt edecek kadargelişmiştir.
Görüntünün olası içeriği: çim, gökyüzü, açık hava ve doğa
Presa, güç ve gösterişin yanında kendine has bir zerafete de sahiptir. Fakat buzerafet genelde heybetinin gölgesinde kalır. Genelde kendinden ebatça çok dahaküçük bir dostuna, bir çocuğa ya da bir kadına yaklaşırken zerafeti ortayaçıkar.

Presa Canario'da en çarpıcı noktalardan biri de sahip olduğu iri vücut yapısınanazaran oldukça atletik olmasıdır. Patlayıcı kuvvetini devreye soktuğunda kısamesafede bir av köpeğinden daha yüksek hızlara çıkabilir ve çıktığı datarafımdan defalarca gözlemlenmiştir. Vücut yapısından beklenmeyecek kadaryükseğe (1,5-2 metre) 4 ayak sıçrayabilir.

Sahibine (ailesine) kendisini tamamen adamış bir ırktır. Bu adanmışlık veduyduğu sevgi sayesinde, yalnızca bulunduğu alanı ya da ailesini değil,ailesine ait olan ne varsa korur ve gözetir. Eğer benimki gibi kalabalık birbahçeniz varsa, Presayı tavuklar ile kazlar arasında çıkan kavgayı ayırırken yada evin kedisini, yabancı kedilere karşı korurken görebilirsiniz. Çünkü o, bucanlıların size ait olduğunu bilir ve size olan sevgisi nedeniyle size ait olancanlı-cansız her şeyi korur.

Yukarıda bahsettiğim konular dengeli yetiştirilmiş her presa için geçerlidir.
İnternette dolaşan, cehennem köpeği-dünyanın en tehlikeli ırkı vs. Gibisaçmalıklar bu ırkla ilgisi olmayan, bilgisayar başında üretilmiş abartı vesaçmalıklardır.

yazar

Köpekler ve kitaplar... Başka bir şey yok.

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir. Irish Birthday Blessing