İTALYAN MUTFAĞI HAKKINDA

Logo
İTALYAN MUTFAĞI HAKKINDA
  • 1235 Okuma
  • 0 Yorum

  Son zamanlarda fast food alışkanlığının artması ile pizza ve makarnanın kalbi olan İtalya daha çok duyulmaya başladı. Sadece pizza ve makarna değil genel olarak zengin bir mutfak ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. 

  İtalyan mutfağında sıkça duyulabilecek olan ‘Al Dente’ usulü genellikle makarnalarda kullanılan bir pişme oranıdır. Dişe gelir anlamına gelen bu tabir tam pişmemiş hafif diri kalması anlamında kullanılabilmekte. 

al dente ile ilgili görsel sonucu

    Etrüsk, Antik Yunan,Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkisinde kalan bir mutfak olmakla birlikte belli bir İtalyan mutfağı yoktur. Bölgeye, köye, kasabaya göre değişkenlik gösteren bir mutfaktır. Kuzeyde balık, patates, mısır ve peynir;güneyde zeytin, enginar, patlıcan, kapari sardalya ve ançüez gibi sebze ağırlıklı yöresel tatlarla zenginleştirilir. 

dünya mutfakları ile ilgili görsel sonucu


    Hemen hemen her yemekte kullandıkları domates, mozzarella,fesleğen üçlüsü İtalyan bayrağıyla özdeşleşmiştir. 

    Gel gelelim meşhur pizzaya… Pizzanın dünyaca üne kavuşması İngiltere kraliçesi Margerita’nın mozzarella, domates, fesleğen ve ince bir hamurla hazırlanan pizzayı tatması ile olmuştur. 

  italyan bayrağı domates fesleğen mozzarella ile ilgili görsel sonucu


     İtalya’da zenginlerin ve fakirlerin mutfakları farklılık göstermektedir. Fakat bu ayrım Rönesans ile birleşmiştir. 

     Meşhur pesto sosu;zeytinyağı, fesleğen ve cevizden yapılmaktadır. Peynir ve şarap kültürü mutfağın olmazsa olmazıdır. 

pesto sos ile ilgili görsel sonucu

     

    Genel olarak yemekler basit ve çabuk hazırlanmasıyla beraber İtalyan mutfağında iki temel kural geçmektedir:

       Yerel yemek yiyin

       Mevsiminde yiyin    

   Makarnaların iki gruba ayrıldığını görebiliriz bu noktada bunlar:

      Corta(kısa)

      Lunga(uzun)

  İkiye ayırdıkları  bu grupların içinden en bilindik makarnaları tortellini, lazanya, pennedir.

makarna ile ilgili görsel sonucu


    Son olarak İtalyanların restoran tiplerini ikiye ayırdığı bilinmekte:

        Trattoria—rahat, ekonomik, yerel restoranlar

        Osteria—mütevazi, aileler tarafından işletilen restoranlar 

yazar

Mutfağa ilgimin getirisi olarak aşçılık öğrencisiyim. Yemekleri sevmemin yanı sıra kitaplara da ilgim yüksektir. Özellikle amatörde olsa yazma konusu yaklaşık 6-7 senedir büyük hobim.

Katma değer vergilerinin işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmet satılırken kaydedilmesi ve takip edilmesidir. Satış yapılırken karşı taraftan alınan Katma Değer Vergisi alacak tarafına yazılır. Mevzuat nedeniyle hesaba yapılan düzeltmeler hesaplanan KDV hesabının borcuna yazılır. kdv hesaplama Dönem sonunda İndirilecek KDV hesabı ile karşılaştırılarak bu hesap kapatılır.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), müşteri ilişkilerini yöneten eksiksiz bir yazılım sistemidir ancak tek bir çözüm değildir. crm yazılımı Müşteri ilişkilerinizi etkili bir şekilde yönetmek, analiz etmek ve iyileştirmek için her müşteri etkileşimi noktasını destekleyen kapsamlı bir bulut çözümleri grubuna ihtiyacınız var.

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir.