KİTAP İNCELEMESİ- HAYVAN ÇİFTLİĞİ (GEORGE ORWELL)

Logo
KİTAP İNCELEMESİ- HAYVAN ÇİFTLİĞİ (GEORGE ORWELL)
  • 1332 Okuma
  • 0 Yorum

                                                                                               KÜNYE

                                                                                                                KİTABIN ADI: Hayvan Çiftliği

                                                                                                                YAZAR: George Orwell

                                                                                                                YAYINEVİ: Can Yayınları

                                                                                                                SAYFA SAYISI: 160


                                                                                     "Bazı insanlar eşittir; ama bazı insanlar diğerlerinden daha eşittir."

Kitaba başlamadan önce yahu bu kitap neyin nesiymiş deyip birkaç yorum okuyacak olursanız özellikle Stalin dönemi sosyalizm eleştirisi ile alakalı birçok yoruma denk gelebilirsiniz. Azıcık siyasi tarihe meraklı olan birisinin kitapta yaşanılanları Birinci Dünya Savaşı sırasında Rus Çarlığı’nın yıkılması ve Sovyet Rusya’nın dünya sahnesine çıkması, Lenin’in ölümünden sonra Stalin’in idareyi ele alması ile bağdaştırabilir.

Kitabın yazıldığı tarihe bakıldığında öyle ama Orwell’in kelimeleri yıl kavramını ortadan kaldırıyor. Baktığınızda birçok yönetim sisteminin, idarecilerinin de buna benzer davranışlar sergilemekten kaçmadığına şahit oluyorsunuz. Zaten bunu kitabın son sayfasında hissedeceksiniz.

Kitaba gelecek olursak, aktörleri hayvanlardır. Çiftlik sahibine baş kaldırarak çiftliğin idaresini ele alırlar. Eşitlikçi toplum idealine dayanan ayaklanma ise çiftlikteki bir grubun (domuzlar) idareyi ele alması ile despotluğa dönüşmüştür. Her devrim önce kendi çocuklarını yer sözü bu kitap için uygun olabilir.

Ayaklanmadan sonra hayvanların ortaklaşa anlaştıkları yedi kuralın kitabın sonunda nasıl tek bir kurala dönüştüğünü çarpıcı bir şekilde anlatan bir kitap okuyacaksınız. Tabii daha önce okumadıysanız.

Fakat kitabı zihninizde yaşamaya başladığınızda –yani siz de kendinize bir hayvan seçip çiftlik için çalışmaya başladığınızda- bir karşı devrim yaşanacak hissi vardı. Tadı damağımda kalan Hayvan Çiftliği kitabının devamı olmalıydı dedim. Böyle bitmemeliydi.

İyi okumalar…

yazar
Yamak

Samet Şen

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir.