Neden hıçkırırız hiç merak ettiniz mi ?

Logo
Neden hıçkırırız hiç merak ettiniz mi ?
 • 822 Okuma
 • 0 Yorum

  Hıçkırık insanlık tarihi kadar eski ve sadece insana özgü olmayan bir fiziki tepkidir  peki neden ve nasıl olduğunu biliyor muydunuz ? 

   Zaman zaman hepimizin karşılaştığı hıçkırık sorunu, uzun sürmesi durumunda can sıkıcı bir hal alıyor. Çoğunlukla ciddi bir sorun olarak algılanmayan hıçkırık sanılanın aksine uzun sürüyorsa beyin ve kalp gibi hayati organlardaki bir hastalığın da habercisi olabilir. İşte, hıçkırık hakkında bilinmesi gerekenler.

   Aşırı besin tüketmekten  ya da sinirsel nedenlerle, diyaframın istemsiz bir biçimde kasılmasıyla hava akciğerlere geçerken boğazdan çıkan ve düzgün aralıklarla yinelenen ses olarak tanımlanan hıçkırık, kısa sürede kendiliğinden geçer ve çoğu durumda önemsizdir. Ancak günlerce süren ve bir türlü geçmeyen inatçı bir hıçkırık ile karşı karşıyaysanız mutlaka bir doktora görünmenizde fayda var.Göğüs boşluğu ile karın boşluğun birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşan hıçkırığın oluşmasında birden fazla etken etkili olabilir.

   Bunlardan bazılarıImageImage ;

   • Yoğun stres 
   • Gebelik     
   • Çok gülmek                                          

   PEKİ HIÇKIRIK NASIL GEÇER  ? 

   KESE KAĞIDI YÖNTEMİ: Kese kağıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek yöntem budur. Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır.

   KARANFİL ÇİĞNEMEK: Aç karnına birkaç karanfil çiğnemek de hıçkırık için olumlu sonuç verebilir.

    yazar

    Ben Onur YAZICI ; 24 yaşındayım Kocaeli ili Gebze ilçesinde ikamet ediyorum . Bülent Ecevit üniversitesi inşaat bölümü , yapı denetim teknikerliği mezunuyum .

    İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir. Irish Birthday Blessing