Sivilcelerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Logo
Sivilcelerimizden Nasıl Kurtuluruz?
  • 446 Okuma
  • 0 Yorum

Sivilcelerimizden Nasıl Kurtuluruz?

Çıkan sivilcelerle (aknelerle) uğraşırken önemli önlemlerden biri yatılan yerde kullanılan çarşafları haftada en az bir defa değiştirmektir. Cildi temiz tutmanın en kolay yöntemlerinden biri de budur. Sivilce (akne) oluşumuna daha müsait olan ciltler için ise kullanılan yastığın üstüne temiz bir el havlusu yayıp kullanılması doktorlar tarafından öneriliyor. Bu havluyu her gün değiştirmek ve yastık kılıfını da sıklıkla yenilemek sivilce (akne) oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır. Uzun saç kullananların ise gece uyurken saçlarını bağlaması tavsiye ediliyor. Böylelikle saçlar yanaklara temas etmeyecek ve bu bölgelerin hava alması kolaylaşacaktır.

Bir diğer önemli nokta ise yüze dokunmamaktır. Sivilce (akne) ve yağ bezesi oluşumunu engellemek için yüze dokunmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Elleri sık sık sabunla yıkamak gün içinde ellerde toplanan kirin, tozun ve yağın cilde geçmemesini sağlar, bakterileri ve mikropları da öldürerek sağlığı korur.

Kullanılması gereken yüz temizlik ürünlerine gelince; cildi tahriş etmeyen, kurutmayan ve yağlandırmayan bir yüz temizleme ürünü gereklidir. Bu ürünün öncelikli amacı da yanaklardaki kiri ve yağı uzaklaştırarak yüzü temizlemektir. Cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda, komedojenik olmayan – yani gözenekleri tıkamayan – ve cildi tahriş etmeyen temizleyici ve nemlendirici ürünler kullanmak gerekmektedir.

Yanakta çıkan sivilceler (akneler) engellenemediğinde, sivilcenin (aknenin) üstüne makyaj yapılabilir fakat bu oldukça riskli bir şeydir. Sivilcenin (aknenin) üstünü kapatmak görünüş için yardımcı olabilir, ancak cildin hava almamasına ve sivilcenin (aknenin) büyümesine de sebep olabilir, bu durumda sivilceler (akneler) uzun zaman boyunca geçmeyebilir. Bunu engellemek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Spor yapmadan önce ve yatmadan önce her zaman yüz yıkanmalıdır,
  • Makyaj fırçaları düzenli olarak temizlenmelidir,
  • Komedojenik olmayan makyaj malzemeleri kullanılmalıdır.

Bu önlemler sivilce (akne) bölgesinin temiz kalmasına yardımcı olur ve yanaklardaki gözeneklerin tıkanması önlendiğinden yanaklarda çıkan sivilceler (akneler) kolaylıkla geçer.

Erkekler için yüzü tıraş etmek her zaman dikkatlice yapılması gereken bir şeydir. Çünkü erkeklerin sakalları gün be gün uzadığı için gözenekler daha kolay iltihaplanır ve sivilcelerin (aknelerin) geçmesi zorlaşabilir. Batık kılları ve sivilceleri (akneleri) geçirmek için şu adımlar dikkatle izlenmelidir:

  • Gözenekleri açmak için yüz ılık su ile yıkanmalıdır,
  • Cilt tipine uygun bir tıraş kremi araştırılarak bulunmalı ve kullanılmalıdır,
  • Çoğu cilt tipi için tek bıçaklı tıraş bıçağı gözeneklerin ölü deriler ile tıkanmasını önler, bu yüzden tercih edilmelidir,
  • Tıraş yapılırken her zaman kılın uzama yönüne doğru yapılmalıdır. Tıraşın ters yöne yapılması tahrişe sebep olabilir ve batık kıl oluşumunu artırabilir.
  • Yağlanma ve sivilce (akne) problemi yoğunsa sivilce (akne) önleyici temizleme jeli tıraş köpüğü olarak kullanılabilir.

yazar

üniversite öğrencisiyim okuduğum bölüm bilgisayar programcılığı

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir. Irish Birthday Blessing