Tuhaf Bir Yemek Kültürü:Taze Maymun Beyni

Logo
Tuhaf Bir Yemek Kültürü:Taze Maymun Beyni
  • 6582 Okuma
  • 0 Yorum

Tuhaf Bir Yemek Kültürü:Taze Maymun Beyni

                  Taze maymun beyni özellikle Hindistan ve Uzakdoğu'da yaygın bir şekilde zengin bir kesim tarafından tüketilse de Dünya bu yemek kültürünü ilk kez ''İndiana Jones and The Temple of Doom'' filmiyle tanımıştı. Her ne kadar bu yemek o film için bir mizansen olarak hazırlansa da işin gerçek boyutlarında ise uzakdoğu da sıklıklıkla çiğ,yahni,haşlanmış,sote,kızartma,aperatif hatta suşi olarak bile tüketilmektedir. Bu her ne kadar sadece tuhaf bir yemek kültürü olarak görünse de  içinde çok daha derin bir vahşet barındırmaktadır.

monkey brain ile ilgili görsel sonucu


Taze Maymun Beyni Nasıl Hazırlanır?

            Pişmiş olarak hazırlanan örneklerine nazaran çok daha vahşice olan bu yöntem de hayvan tamamen canlı olarak servis ediliyor. Pişmiş olarak servis edilen maymun beyninde maymun veya orangutan önce öldürülüp sonra beyni çıkarılıyor. Gerekli temizleme işlemlerinden geçirildikten sonra yahni veya sote işlemi için uygun boyutlara getiriliyor. Kaynar suda belirli sebzelerle iyice pişirilen maymun beyni çeşitli baharatlarla lezzetlendirildikten sonra müşteriye servis ediliyor. Suşi olarak hazırlanan örneklerinde ise çıkarılma,temizleme ve parçalama(bazılarında) işlemleri aynı şekilde geçerliyken beyin çeşitli soslara bulanıp bütün ve parça parça şekilde servis edilir.

monkey brain ile ilgili görsel sonucu

Resim:Maymun Beyni Yahnisi

             İşin asıl vahşet boyutu ise canlı ve çiğ bir şekilde maymun beyninin yenilmesi sırasında gerçekleşiyor. Bunun için genelde ergenliğe girmemiş maymunlar kullanılırken yetişkin maymunlar da kullanılabilmektedir. Maymun servis sırasında sadece kafasının serbest kalacağı bir şekilde bağlanır ya da giyotin benzeri delikli bir tahta kutu veya iki tahta parçası arasına boynu sıkıştırılır. Hayvanın bu servis esnasında elleri ve bedeni genel olarak serbesttir. Garson ufak bir çekiçle birlikte maymunu masaya getirir.

İlgili resim

     Çekici ilk başta masadaki müşterilere sunar eğer müşteriler istemezse ise işlemi kendi gerçekleştirir. Maymun orada çırpınır bir halde çığlıklar atarken baş kısmına çekiç darbeleri vurulur. Hayvan eğer ilk çekiç darbesiyle birlikte ölmezse korku ve acıdan dolayı çırpınışları ve çığlıkları iyice yükselir en sonunda hayvanını kafası çekiç darbeleriyle birlikte parçalanır ve garson misafirlere beyni hemen oracıkta parçalara bölerek neredeyse lokmalık boyuttaki küçük beyin parçalarını tabaklarına servis eder.( İzlemek isteyenler için +18, youtu.be/0_dQIFCOA-k ) Her ne kadar vahşice olsa da bu yemek kültürü uzakdoğu'da hala daha devam etmektedir.

monkey brain indiana jones ile ilgili görsel sonucu


Taze Maymun Beyninin Taşıyabileceği Hastalıklar

Maymun beynini çiğ olarak yemenin çok sayıda hastalığa yol açtığı bilinmektedir. En basitinden maymunun beyninde bulunan parazitlerin insana bulaşabilme ihtimali mevcuttur ama çiğ maymun beyninin taşıdığı en önemli risk faktörünü ise bir hastalık oluşturmaktadır. Bu hastalık özellikle psikiyatrik semptomları sebebiyle sıklıkla ruh ve sinir hastalıklarıyla karşıtırılan Creutzfeldt-Jakob hastalığıdır.Hastalık tıp çevresinde ölümcül bulaşıcı süngerimsi beyin rahatsızlığı olarak bilinmekle birlikte hastalığı sebep olan varlık ise bir priondur. Özellikle çiğ veya az pişmiş olarak yenilen çeşitli hayvanların beyinlerinde bulunma ihtimali yüksektir.

monkey brain sushi ile ilgili görsel sonucu

Resim:Maymun Beyni Suşisi

Sonuç

Her ne kadar kültürel ve egzotik bir lezzet olarak uzakdoğuda rağbet görse de gerek maymunların çok ciddi bir işkence sürecine maruz kalması gerekse hayvanın taşıdığı belli hastalıkların insana direk geçmesi ihtimali yüzünden çiğ maymun beyni yemeği özellikle çevreci gruplar tarafında sıklıkla protestolara maruz kalmıştır. Medicaldaily sitesi tarafından dünya üzerindeki en kötü 5 yemekten biri seçilmesine rağmen çiğ maymun beyni yeme alışkanlığı son yıllarda gittikçe azalsa da hala zenginlerin rağbet gösterdiği bir yemek olarak kalmaya devam etmektedir.

İlgili resim

yazar
Yamak

Cihan Cevher

Bilimi ve Eğlenceyi severim. İnsanları farklı konularda bilgilendirmek amacımdır.

Katma değer vergilerinin işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmet satılırken kaydedilmesi ve takip edilmesidir. Satış yapılırken karşı taraftan alınan Katma Değer Vergisi alacak tarafına yazılır. Mevzuat nedeniyle hesaba yapılan düzeltmeler hesaplanan KDV hesabının borcuna yazılır. kdv hesaplama Dönem sonunda İndirilecek KDV hesabı ile karşılaştırılarak bu hesap kapatılır.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), müşteri ilişkilerini yöneten eksiksiz bir yazılım sistemidir ancak tek bir çözüm değildir. crm yazılımı Müşteri ilişkilerinizi etkili bir şekilde yönetmek, analiz etmek ve iyileştirmek için her müşteri etkileşimi noktasını destekleyen kapsamlı bir bulut çözümleri grubuna ihtiyacınız var.

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir.