TÜRK MUTFAĞI HAKKINDA

Logo
TÜRK MUTFAĞI HAKKINDA
  • 1109 Okuma
  • 0 Yorum

   Türk mutfağında renklilik ve çeşitliliğin bir çok sebebi vardır. Bunlardan; en eski toplumlardan biri olması ve Mezopotamya’dan kaynaklanan Anadolu mutfağının varlığı başlıca sebeplerdendir. Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinden etkilenmesiyle çeşitlenmesi ve Fransız mutfağından pişirme yöntemleri almasıyla gelişim göstermiştir. 

TÜRK MUTFAĞI ile ilgili görsel sonucu


    Türk mutfağının tarihsel gelişimi 3 evrede oluşmuştur; Orta Asya, Selçuklulular ve Beylikler(et,un,yağ) ve Osmanlı İmparatorluğu. Türklerin, Orta Asya’da yaşadığı dönemde sebze ve meyve sınırlı olduğu için süt ve süt ürünleri yoğun olarak kullanılmıştır. 

  

   Saray mutfağında konuğa çok önem verilmektedir. Öyle ki misafire yemek sunumunda 3 temel nokta vardır. Bunlar:

1-     Konuğun gözünü doyurmak,

2-     Konuğun karnını doyurmak,

3-     Konuğun keyfini hoş tutmak

   Osmanlı saray mutfağı iki mutfaktan oluşmaktadır; köy mutfağı, kent mutfağı.

   Mutfakla ilgili ilk kelimenin Uygurlardan geldiği söylenmektedir.

-Aşkana

-Aşkane(Aşhane,aşevi)

 Türklerde mutfak kelimesinin yerine matbah, mathabi, aşhane, aşevi denilmekteydi. Türk mutfağında temel olarak sadece 2 öğün bulunmaktadır. Kuşluk, sabah 9-10 saatleri, zevvale ikindi ile akşam arasındaki vakitlerdir. 

 

      Türk mutfağında bilinenin aksine olan 3 temel sos vardır. Yoğurt sosu, nar ekşisi sosu, tahin sosu.

     Konserve geleneği yoktur.

     Garni geleneği yoktur.

     Bulgur özel bir yere sahiptir.

     Hamur işleri çeşitliliği vardır.

     Baharat kültürü, Arap ve Hint mutfağı kadar zengin değildir. 

yazar

Mutfağa ilgimin getirisi olarak aşçılık öğrencisiyim. Yemekleri sevmemin yanı sıra kitaplara da ilgim yüksektir. Özellikle amatörde olsa yazma konusu yaklaşık 6-7 senedir büyük hobim.

Katma değer vergilerinin işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmet satılırken kaydedilmesi ve takip edilmesidir. Satış yapılırken karşı taraftan alınan Katma Değer Vergisi alacak tarafına yazılır. Mevzuat nedeniyle hesaba yapılan düzeltmeler hesaplanan KDV hesabının borcuna yazılır. kdv hesaplama Dönem sonunda İndirilecek KDV hesabı ile karşılaştırılarak bu hesap kapatılır.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), müşteri ilişkilerini yöneten eksiksiz bir yazılım sistemidir ancak tek bir çözüm değildir. crm yazılımı Müşteri ilişkilerinizi etkili bir şekilde yönetmek, analiz etmek ve iyileştirmek için her müşteri etkileşimi noktasını destekleyen kapsamlı bir bulut çözümleri grubuna ihtiyacınız var.

İstanbul'un en büyük ve iyi yazılım şirketleri ve firması, mobil uygulama, web tasarım, özel proje ve mobil yazılım şirketlerinden Digitexa Yazılım Şirketi, güçlü yazılımcı kadrosu ile yazılım firmaları arasında kurumsal ve güvenilir yere sahiptir.